1903
2018
boya, çatlaklar,boya çatlağı, çatlak nasıl giderilir, boya çatlakları, nasıl önlenir, boyacı, boya badana, istanbul boyacı, istanbul boya ustası

Boya üzerindeki çatlaklar nasıl giderilir?

Boya işlerinde en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi çatlak oluşumlarıdır. Özellikle Son kat boya yüzeyinde değişik yönlerde ve boyutlarda çatlakların oluşmasıdır. Düzgün yapılmayan yada  uygulanan boyaların sıcaklık değişmelerine maruz kalması sonucunda çatlamalar meydana gelmektedir: Boyamada kullanılan malzemelerin çok kalın katlar halinde uygulanması. Gözle görülemeyen küçük çatlaklar bulunan eski boyalı yüzey üzerine tamir yapılması.Sertlik ve elastikiyetleri birbirine uygun olmayan boya malzemelerinin kullanılması (örneğin, sert polyester macun ve astarların, Termoplastik Akrilik Boyalar üzerinde kullanılmaları sonucunda, yüksek gerilmeler nedeniyle boyada çatlamalar meydana gelir). 

Birbirine uyum sağlayan malzemelerin önerilen kalınlıklarda uygulanması gerekir. Çatlama olan katlar zımparalanıp, tekrar boyanmalıdır. iyice zımparalanmazsa şayet üzerine yapılan boyalar bir süre sonra yine çatlar ve aynı işlemleri tekrar yapmak zorunda kalırsır. Bir diğer önemli nokta ise yaptığınız iş gözükmez, hoş gözükmeyen bir görüntü meydana gelir.

Çatlakları giderilmiş poliüretan duvar çıtası boyanmış duvarlarımızı gördünüz mü?