1801
2022
Eviniz,Farklı ,Duvar Çıtası,Modelleri

Eviniz için Farklı Duvar Çıtası Modelleri

Eviniz için seçebileceğiniz Farklı Duvar Çıtası Modellerini sizler için derledik.  Duvar çıtaları, işlevsellik ve stilin güzel bir örneğidir. Herhangi bir yapının kaçınılmaz bir parçası olan yüzeylerdeki derzleri, boşlukları ve diğer kusurları kolayca gizleyebilirler. Bu özelliğinin yanı sıra, cesur bir tasarım ifadesi yaparken bir yüzeyi güzelleştirirler. Bir mekanın görünümünü dönüştürmenin ucuz bir yolu olduklarını söylemek doğru olur . Eviniz için resmi, geleneksel veya modern bir tasarım istiyorsanız, iyi planlanmış ve uygun maliyetli bir ev tadilatı veya yeni inşaat sırasında farklı duvar kaplama stilleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Duvar çıtası nedir?

İç döşeme olarak da adlandırılan bir duvar çıtası ı, genellikle her türlü kalıplama ve doğrama işini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bir odanın mimari stilini tanımlayan pencereleri, kapıları, duvarları, zeminleri ve hatta tavanları çerçevelemek için kullanılır.

Popüler duvar çıta malzemeleri

Duvar çıtalama için MDF, doğal ahşap veya poliüretan çıta kaplama kullanabilirsiniz. Ahşap, plastik veya MDF'den daha sağlam ve dayanıklıdır. Ancak, biraz küçülme eğilimindedir. Doğal şeffaf kaplama veya lekeli ahşap görünümü istiyorsanız, baldıran otu gibi doğal ahşap kullanın. Döşemeyi boyamayı planlıyorsanız, MDF veya plastik kullanabilirsiniz. MDF en ucuz döşeme malzemesidir. Ancak kolayca kırılabilir. Poliüretan duvar çıta  kaplama biraz daha pahalı olabilir ancak MDF'den daha dayanıklıdır ve ahşap gibi çekmez. Önerimiz, araştırmanızı yapın ve eviniz için en iyisini seçin. 

Duvar çıtalama çeşitleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok duvar çıtalama var. En popüler ve işlevsel olanları sandalye korkuluğu, lambri kaplama, taç kalıplama, süpürgelikler, resim çerçevesi duvar kalıplama, pencere ve kapı kasası ve resim veya levha korkuluktur. Artık duvar süslemeleri hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, sizi bu yedi güzel süsleme türüne geçelim. İşte başlıyor.

Sandalye ray tip çıtalama

Tipik bir sandalye rayı, duvarınızın ortasının hemen üzerinde duran, zeminden üç fit yükseklikte bulunan yatay bir duvar kaplamasıdır. Temel kural, sandalye rayı kalıbını oda yüksekliğinin %25'ine yerleştirmektir . Yemek sandalyelerinizin duvarla temas edebileceği yer burasıdır . Sandalye korkuluklarının arkasındaki ilk fikir basitti, duvarları sandalyelerin neden olduğu hasarlardan korumak. Ancak bugün, tasarım, bir odanın popüler bir dekoratif unsuru olarak yakalandı.

Odanızda göze hoş gelen ince bir çatallanma oluşturmak için bu duvar süslerini kullanabilirsiniz. Sandalye rayının üzerine bir renk ve aşağıya tamamlayıcı bir renk boyamayı deneyin. Ya da odaya güzel bir doku kazandırmak için onları lambrilerin üzerine yerleştirebilirsiniz.

Artıları:

  • Zarif ve kurulumu kolay
  • Duvara ince bir doku verir
  • Yemek sandalyelerinin duvarı çizmesini önler
  • Hem işlevsel hem çekici
  • Kaplama ile iyi gider

 

Eksileri:

  • Toz çeker. Göz seviyesinin hemen altına yerleştirildiği için düzenli olarak tozlanması ve temizlenmesi gerekir.
  • Yanlış monte edilirse, tüm odanın orantısız görünmesine neden olabilir.

 

Çıta kaplama

 
Ev dekorunuz ister gündelik ister resmi olsun, çıta kaplama her odaya güzel bir şekilde son dokunuşlar katar . Birçok oda için hem dekoratif hem de koruyucu bir özelliktir.
 
Erdem Dekorasyon mutlaka bir duvar kaplaması değildir; daha çok duvara dayalı ahşap bir panel. Ancak duvara hoş bir doku katar ve en yaygın olarak bir sandalye rayının altında bulunur. Evinizin süpürgelikleri ile sandalye veya resim korkuluğu arasında oluşturulur.
 
Düz kutular, rustik paneller ve karmaşık oluklar gibi çeşitli kaplama stilleri vardır. Çıta kaplamanın bir duvarın odanın tarzını sergilemesini sağladığını söylemek yanlış olmaz. Sofistike bir resmi iç tasarım istiyorsanız, zarif yükseltilmiş panelleri tercih edin. Antika bir kır evi için beadboards en iyisidir.
 
 
Artıları:
Bu paneller bir oda için güzel bir doku oluşturur.
Odayı daha yüksek gösteriyor
Duvarlardaki kusurları gizler
Odayı aşırı zorlamadan ahşabın zengin sıcaklığını ekler
 
 
Eksileri:
Düzenli bakım gerektirir; sızdırmazlık veya yağlama
Neme ve sıcaklığa duyarlıdır
 

SONUÇ

İster modern, ister geleneksel, ister çağdaş ister kır evi olsun, duvar çıtaları her stile güzel bir görünüm kazandırır. Tavandan zemine kolay ve pürüzsüz bir geçiş sağlarlar ve evinizin değerini büyük ölçüde artırabilirler . Ev alıcılarıyla iyi rezonansa girerler. Popüler ve güzel duvar süsleme stilleri hakkındaki kapsamlı makalemizin eviniz için en iyisini seçmenize yardımcı olacağını umuyoruz.