0201
2023
Duvar, çıtası ,nerelerde ,kullanılır?

Duvar çıtası nerelerde kullanılır?

Duvar çıtası nerelerde kullanılır? Çıtalama uygulamaları en çok nerede tercih edilir, Duvarın neresinde çıta kullanılmalı, Poliüretan duvar çıtalama en çok nerede güzel durur gibi soruları duyar gibi oluyoruz. Bu yazımızda sizelere en çok nerelerde kullanıldığından bahsedeceğiz.

Duvar çıtaları, evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde, AVM'lerde, hava alanlarında, Hava alanlarında kısacası tüm yaşam alanlarında dekorasyon aracı olarak kullanılmaktadır.

Evinizi bir profesyonel maliyetinin çok altında lüks ve özel hissettirmek için duvar çıtası ve poliüretan duvar çıtalaması eklemeye yönelik en iyi araştırmalarınızı yapın. Ayrıca, işi doğru bir şekilde yapmak için internetteki firmaları arayın, onların deneyimlerini, tavsiyelerini, artı ve eksilerini mutlaka sorun. 

Duvar Çıtaları En Çok Nerede Kullanılıyor?

Çıtalar, belirli bir amaç için tasarlanmıştır; bir kapıyı çerçevelemek, koridorları ve merdivenleri vurgulamak veya duvarların ve döşemenin birleştiği yerde görsel bir geçiş sağlamak ve bir odayı süslemek. Bugün evlerimizi o kadar çok kalıp türü süslüyor ki, onları ayırt etmek ve ev tadilat projeniz için hangi türleri satın almanız gerektiğini öğrenmek genellikle zor.

Dekoratif Çıtalar, iç tasarım dünyasında önemli bir detaydır. Çıtalar modern bir buluş değildir. Tarihe baktığımızda, eski Yunanlıların, yapılarını yalnızca güzelleştirme amacıyla mimari Ahşap Çıtalarla vurgulayan ilk kişiler olduğunu görüyoruz. Çıtalar genellikle ahşap, poliüretan, taş veya çimentodan yapılır, ancak sentetik Çıtalar, geleneksel profillerin estetiğine ve işlevine rakip olan uygun maliyetli bir alternatiftir. Klasik mimaride ve heykelde Çıta genellikle mermer veya diğer taşlara oyulmuştur.
 

Neden Çıtalama?

En basit haliyle Çıtalar, bir yapı inşa etmenin çerçeveleme sürecinde üretilen doğal derzleri gizler ve hava sızdırmazlığına yardımcı olur. Dekoratif öğeler olarak, malzemeyi değiştirmek veya pigment uygulamak zorunda kalmadan yapısal bir nesneye açık ve koyu gölgeli şeritler uygulamanın bir yoludur. İşlevlerine bağlı olarak, öncelikle bir eklemi gizleme veya hava sızdırmaz hale getirme aracı, tamamen dekoratif veya üçünün bir kombinasyonu olabilirler.
 
 

Çıta Çeşitleri

Çıtalar, içinde yaşadığımız alanları çerçeveler. Tavan duvvar çıtalama, salon pencere çerçeve çıtaları, koridor duvar çıtaları, kapı lentoları, lambri ve süpürgeliklerin tümü geleneksel olarak, daha canlı bir görsel efektle ölçek olarak daha zengin hale getirilecek Çıtaların zarif şekillerine ve süs detaylarına güvenmiştir. İnsanlar önce barınak için binalar yarattığından ve ardından onları bir yüksek sanat biçimine dönüştürdüğünden beri böyle yaptılar. En yaygın türlerden bazıları şunlardır:
 
Tavan Çıtalama – Bir iç duvar ve tavanın birleştiği yerde kullanılan Çıtalama. En üstteki herhangi bir Çıta veya bir mimari öğeyi “tavan çıtalama” için kullanılan genel terim.
 
Süpürgelik Çıta – İç duvar ve zemin birleşimini gizlemek, duvarı darbelerden korumak ve dekoratif özellikler eklemek için kullanılır.
 
Köşegen Çerçeve Çıta – Bitmiş duvar ile bağlı olduğu sıkışma veya çerçeve arasındaki boşluğu kaplayan bir kapı veya pencere açıklığının kenarlarının etrafındaki kaplamayı bitirin.
 
Sandalye Rayı - Yüzeyi koltuk arkalıklarından korumak için bir duvarın bir kısmına yerleştirilmiş ve sadece bir dekorasyon olarak kullanılan yatay Çıta.
 
Dekoratif Çıtalama - Arkası düz ve ön yüzü profilli bir Çıta. Panel kalıbı, duvar veya gömme kapı gibi düz bir yüzeye doğrudan uygulanır. Çıtalama, bir paneli simüle etmek için bir yüzeye kareler veya dikdörtgenler halinde uygulanmadan ve yerleştirilmeden önce azaltılır.
 
Resim Rayı - Ticari binalarda ve alçı duvarlı evlerde yaygın olan, çerçeveli sanatın asıldığı zeminden 7-9 fit yüksekliğe yerleştirilmiş fonksiyonel Çıtalama.
 
Oval çıtalar - V şekilleri ile değişen yumurta şekilleri; en yaygın kullanılan klasik Çıtalardan biridir.
 
Köşeli çıtalama - Mezopotamya tasarımında ve erken Yunan stelinde bulunan, Rönesans'tan bu yana canlanma mimari tarzlarında yaygın olan dairesel, köşeli çiçekli dekoratif unsurlardır.
 
Salon Duvar Çıtası
Salon Duvar Çıtası
Koridor Duvar Çıtası
Oturma Odası Duvar Çıtası
Yatak Odası Duvar Çıtalama
 
Merdiven Duvar Çıtalama