0708
2021
Modern duvar çıtası nasıl kurulur, poliüretan duvar çıtası nasıl yapılır, çıta yaparken nelere dikkat etmeliyiz, duvar çıta kurulumu, poliüretan çıta montajı,

Modern duvar çıtası nasıl kurulur?

Herhangi bir duvar dekoru olmadan bir duvarda nasıl BÜYÜK bir tasarım etkisi yaratırsınız? Düzeltme işi ekleyerek tahmin ettiniz. Dekoratif duvar çıtalamanın nesini sevdiğimi biliyor musun? Yaratıcı tasarım desenlerinin sınırı yok!
 

Adım 1: Ne kadar çıtalamaya ihtiyacınız olduğunu belirleyin.   

 
Bir kalem, mezura ve terazi kullanarak, toplam duvar boyutuna göre kare, dikdörtgen yada kutuda diyebiliriz, boyutlarınızı belirleyin. Ortadaki yatağın görsel ağırlığını taşımak için orta kutumun yan kutulardan daha geniş olmasını istedim. Önce duvarımdaki tasarımın tamamını tamamen çizdim. Bu yaklaşık 1 saatimi aldı. 
 
İpucu: Zemininiz ve tavanınız muhtemelen düz olmayacaktır. Poliüretan çıta kutularınızı düz olacak şekilde haritalamak yerine, tavan tarafından oluşturulan çizgileri eşleştirin. Bu, gözü düz çizgiler görmek için kandırır.  
 
Örneğin, duvarım 260cm çapında. En büyük ortalanmış kutu 160cm  çapında ve en büyük iki yan kutu 130cm çapındadır. Üç ana kutu, her biri bir öncekinden 15cm daha küçük olan 2 kez daha tekrarlanır. Aşağıdaki deseni oluşturma.
 
Modern duvar çıtası nasıl kurulur?
 

Adım 2: Poliüretan çıtalarınızı satın alın. 

 
Duvarınızın haritasını çıkardıktan sonra, her kutunun ölçümlerini toplayın ve atık için %10 ekleyin. Standart duvar çıtalama genellikle 80, 100 ve 120 cm uzunluklarda gelir. Duvar haritanıza bakarak, alanı en az atıkla kaplayacak uzunlukları hesaplayın. Örneğin, bir kutunun bir tarafı 60cm ve diğer tarafı 50cm  ise, 120 cm'lik bir çıta parçası kullanmak hem 60 cm'lik hem de 50 cm'lik parçaları verir, yalnızca 10 cm'lik hurda çıta bırakır . Bununla birlikte, 60cm'lik uzatma için 80 cm'lik bir parça ve 50 cm'lik uzatma için 80 cm'lik bir parça kullanırsanız, 30cm'lik hurda ile kalacaksınız. Bunlar, kalıplamanızı satın almadan önce düşünmek isteyeceğiniz şeylerdir.
 
İpucu: Farklı boşluk  uzunluklarını ve ne kadara ihtiyacınız olacağını hesapladıktan sonra, sipariş verin.  

Adım 3: Duvar saplamalarını bulun ve bir kalemle işaretleyin.

 

Adım 4: İki iç köşe arasındaki mesafeyi ölçün ve köşeler arasına sığacak şekilde bir kalıp parçası kesin. 

Kutu yaptığımız için her köşesinin 45 derecelik açıyla kesilmesi gerekecek.
 

Adım 5: Silikonlayın!  

Son silikon tabancasını kullanarak , poliüretan çıta duvar saplamalarına silikonlayarak yerine sabitleyin.  
 
İpucu: Alçıpanın silikonlaması, çıta yerinde tutmaz. Sadece saplamalara silikon yapın.
 

Adım 6: Tüm parçalar yerine oturana kadar tüm duvar çıtalarını kesmeye ve takmaya devam edin. 

 

Adım 7: Tırnak deliklerini gizlemek için macun kullanın. 

 
Köşe boşluklarını da doldurmak için macun kullanmanız gerekebilir. Biliyorum yaptım! Kuruduktan sonra, tüm geçişler ve delikler pürüzsüz olana kadar zımparalayın.
 

Adım 8: Boyayın! 

 
Bu adım sonsuza kadar sürer, ancak çıtalama ve duvar arasındaki tüm boşlukları gizler. Bitmiş üründe büyük bir fark yaratır. Duvarın üzerine boya uygulamak için açılı bir fırça kullandım. Çıtayı duvarımla aynı renge boyadığım için tüm duvarı yeniden boyamak zorunda kalmadım bile.
 
Geri çekilin ve kullanışlı çalışmanıza hayran kalın! Sen yaptın!