2612
2017
fayans çatağı, kırık fayans, çatlak fayans, seramik çatlağı, fayans tamiratı, seramik tamiratı, derz tamiratı

Fayans çatlağı nasıl kapatılır?

Zemin dekorasyonun önemli araçlarından fayans ve seramiklerde çatlakların oluşması hem görüntü açısından hemde akıntı oluşmaması için tamiratı yapılması gerekmektedir. Derz kazıyıcı bu ürün, derzleri temizlemenize yardımcı olacaktır, bu iş sandığınız kadar kolay değildir, derz dolgunun sert yapısını bu gibi ürünlerle kazımak oldukça uğraşı ister, size tavsiyemiz iyi bir ustaya yaptırmanızdır. Kazımadan sonra uygulama alanı iyice temizlenmeli gerekirse süpürge makinesiyle derz araları çekilmelidir, bu işlemlerden sonra derz tekrar verilip 24 saat beklenmelidir.. Diğer bir önerimiz seramiklere uygun renk de, renkli derz kullanmanızdır, bu sizin arzunuza kalmıştır. Renkli derzde sararma, renk değiştirme riski çok düşüktür..;

Banyo ve tuvaletlerde genel sorun olan derz sararması, siyahlanması yada derz boşalmasının sebeplerinin başlıca nedenleri, bu konu hakkında şikayetlerin hayli fazlalığı bu konuyu açma ihtiyacı oluşturdu.

  •  Seramik döşemesi yapılırken derz uygulamasının yetersizliği, sorunları oluşturan etkendir. seramik ustaları döşemeden sonra derz temizliğini yeterince yapmazsa, derz aralarında kalan yapıştırıcı ve toz daha sonra siyah görüntüler oluşmasına sebep olur.
  •  Derz sorunlarını oluşturan diğer etkenlerden biride, derz sonrası uygulanan alanın bir kaç gün geçmeden kullanılması. Derz sonrası uygulanan alanda toz, kir veya su teması olmamalıdır, uygulanan bölge en az 24 saat kullanılmamalıdır. Derz sorunlarında  ana etkenler bunlardır. Uygulanılan yer kullanılmak zorundaysa, ondüle karton kullanılmalı, balon naylon serilip, suyla temas engellenmelidir.
  • Derz sorunlarının bir diğeri  de kullanıma bağlıdır. Hanımlar genelde ustalara, seramik derz arası boşaldı sebebi nedir, ne yapmalıyım diye sorarlar. Bu sorunları yaşamış bayanlara ilk önerimiz kimyasal yoğunluğu yüksek olan tuz ruhu, aşırı çamaşır suyu kullanımından uzak durulmalıdır. Diğer önerimiz temizlik yapılan ıslak zemin iyice kurutulmalıdır, banyo ve tuvaletlerin ıslak beklemesi derzlerin sararmasına neden olur..
  • Balkon ve teras gibi açık alanlarda beyaz derzi muhafaza etmek oldukça zordur. Dış alanlardaki derzler, güneş, yağmur gibi mevsim şartlarından dolayı devamlı etki altında kalırlar, önerimiz dış alanlarda gri derz kullanılmasıdır…

Duvar çıtası yapılmış projelerimizi incelemek içn mutlaka çalışmalarımıza bakınız.