0601
2018
is lekesi nasıl kapatılır, küf lekesi nasıl kaybolur, is lekesi kapatma, küf lekesi silme, leke kapatma, leke kaldırma

Tavandaki sarı is lekesi nasıl kapatılır?

Tavandaki sarı isler genellikle ıslak zeminlerin (banyo-mutfak) alt katında kalan bölgelerde yada üstten bir sekilde su alması sonucu tavanda oluşan hiç hoş olmayan inatçı lekelerdir. Bu lekelerin su bazlı boyalarla kapanması mümkün değildir dolayısıyla solvent (sentetik) bazlı boyalar kullanmak gerekir.
 
Evinizin tavanındaki bu inatçı lekelerden kurtulmak için fiili boya Kapatan yada istut en iyi sonuç veren malzemeler arasındadır.Solvent bazlı is kapatıcı boyamızı yaklaşık beşte bir oranında tinerle incelttikten sonra boyamızı homojenlik bir şekilde karıştırıyoruz. Uygun kıvamı alan is kapatan boyayı fırça yada rulo yardımı ile isli bölgeye sürüyoruz ve ortam sıcaklığına göre 3-4 saat kurumaya bırakıyoruz bu uygulamayı 2 yada 3 kat olarak yapabilir yada lekemiz çok inatçı değilse tek kat yeterli olacaktır.
 
İsli tavana uygulamış olduğumuz is kapatıcı boya kuruduktan sonra üzerine tatbik etmek istediğiniz beyaz Tavan boyasını uyguluyoruz. Eğer leke duvarda ise aynı işlemi duvar için de  uygulayabilirsiniz.